UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Historia Lublina i Lubelszczyzny > Lublin 1475 - 1569
Ubiory polskie w XVI w.

dsdsds1. Suknie niemieckie dla młodych kobiet. Wiek XVI był niewątpliwie w historii ludzkości okresem przełomowym i niosącym ze sobą wiele zmian zapoczątkowanych już w II połowie wieku XIV. Zmiany te objęły różnorakie dziedziny: życie codzienne, światopogląd, sztukę i architekturę. Nastąpiło odrodzenie poglądów i zasad estetycznych dawnej kultury starożytnej. Narodził się nowy prąd filozoficzny i etyczny zwany humanizmem. Jego zwolennicy podkreślali m.in. prawo człowieka do szczęścia w życiu doczesnym.  Możliwość jego osiągnięcia upatrywano z kolei w konieczności przemian obejmujących zarówno kulturę duchową jak i materialną. Żądano swobody myśli i głoszono radość życia, sprawy pozagrobowe odsuwając nieco na dalszy plan. Pod wpływem sztuki antycznej zaczęto inaczej  postrzegać ciało człowieka. Zarówno w rzeźbie jak i w malarstwie  pokazywano przede wszystkim jego piękno, nadając kształty mocne i silnie rozwinięte, podkreślając zdrowie i witalność. Zerwano tym samym z ideałem urody zarówno męskiej jak i kobiecej obowiązujących w poprzedniej epoce. To wszystko odmieniło również obowiązującą modę.
 

 

 Lublin renesansowy XV-XVI w., Lublin ?Jerozolimą Królestwa Polskiego? 1475-1570, Ścieżka edukacyjna "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej", Unia Lubelska, Litwini o Unii Lubelskiej, Echa Unii Lubelskiej w Europie, Lublin 1569 - miejsca, Kuchnia XVI wieku, Ubiory polskie w XVI w., Unia Lubelska - Bibliografia, Lublin w przededniu Unii Lubelskiej, Przedstawienia Unii Lubelskiej w sztuce, Ważne postaci sejmu unijnego 1569, Unia Lubelska - materiały edukacyjne, Stosunki polsko-litewskie przed Unią Lubelską, Szlak Unii Lubelskiej,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: