UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Bądź Odkrywcą Pamięci
Lublin - Moje Miasto

Program Edukacyjny „Lublin - Moje Miasto"

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN" proponuje podjęcie prac mających na celu wprowadzenie do szkół średnich miasta Lublina programu edukacyjnego „Lublin - moje miasto". Przedstawiony projekt jest próbą wsparcia lubelskich nauczycieli w budowaniu mądrej i ciekawej Szkoły bardzo mocno związanej z miejscem, w którym się znajduje.

Podstawą dla proponowanego programu edukacyjnego byłby podręcznik „Lublin - moje miasto". Program ten mógłby zostać wprowadzony na zasadzie pilotażu do kilku lubelskich szkół jako nowy przedmiot a docelowo do wszystkich szkół w naszym mieście.

W realizacji program „Lublin - moje miasto" mogą być wykorzystane następujące przedmioty: historia, język polski, geografia, wiedza o społeczeństwie, sztuka, etyka/religia, wiedza o społeczeństwie.Program ten może być wbudowany w istniejący program szkolny (szkoły średnie) w zakresie np. 60 godzin lekcyjnych realizowanych w ciągu czterech lat nauki (lub w ciągu jednego roku) na wspomnianych już lekcjach. Takie rozwiązanie nie wymaga powiększania istniejącego programu o dodatkowe godziny.

Program „Lublin - moje miasto" jest również:

  1. próbą poszukiwania własnego oblicza szkoły samorządowej związanej z konkretnym miejscem (Lublin, dzielnica, ulica)

  2. tworzeniem płaszczyzny współpracy między instytucjami kultury i edukacji działającymi na rzecz społeczności lokalnej.


Podręcznik

Podstawowym środkiem do realizacji programu edukacyjnego powinien stać się podręcznik „Lublin - moje miasto" napisany specjalnie do tego programu. Podręcznik ten zawierałby następujące główne tematy:

1. Historia i dziedzictwo kulturowe Lublina.

  1. Kultura Lublina.

Tematy opracowane w podręczniku mogłyby stanowić bazę wyjściową do tworzenia różnych większych programów związanych z teatrem, literaturą, historią sztuki, samorządnością czy też do innych autorskich programów nauczania.


Działania wspierające.

Naturalne wsparcie dla projektu będzie tworzył Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN". Będzie ono polegało na przygotowywaniu, propagowaniu oraz udostępnianiu materiałów pomocniczych dla uczniów i nauczycieli realizujących program „Lublin - moje miasto".

Na potrzeby projektu może być wykorzystany edukacyjny portal internetowy „Lublin. Pamięć miejsca".

Proponujemy również szkołom program „Środki Świata" zmierzający do budowania tożsamości w oparciu o miejsce, w którym znajduje się szkoła.

Należy podkreślić, że opisany program był prezentowany w wielu środowiskach, jak też osobom indywidualnym i został bardzo wysoko oceniony.
Tomasz Pietrasiewicz

Lublin, 06.09.2007


 

 Ślady historii, Szkolne Kluby Odkrywców - ścieżkami pamięci, Wielka Księga Miasta. Lublin w fotografii do 1939 roku., Program "Środki Świata", Bądź animatorem - dobre przykłady, Materiały edukacyjne, Bądź artystą, Mała Ojczyzna, Pracownia Opowiadania, Lublin - Moje Miasto,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: