UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Bądź Odkrywcą Pamięci > Program "Środki Świata"
Bądź aktywny-działaj!

To my właśnie – żyjąc w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie stajemy się spadkobiercami zastanej spuścizny historycznej, tego wszystkiego, co zostało zapisane tak jak w księdze w obecnym obok nas krajobrazie przez minione pokolenia.
Powinniśmy nauczyć się rozumieć i czytać miejsce, w którym żyjemy i czytać je tak jak się czyta książkę, powinniśmy nauczyć się dostrzegać w nim ślady historii. Oczywiście do tego potrzebna jest pewna wiedza, którą postaramy się ci w sposób interesujący przekazać. Dzięki temu będziecie mogli stać się Odkrywcami Pamięci.

Będziemy Ci pomagali w Twoich poszukiwaniach i odkryciach, po to powstał portal „Lublin. Pamięć Miejsca” poświęcony historii i dziedzictwu kulturowemu Lublina. Znajdziesz w nim tysiące stron różnych tekstów (artykuły, książki, noty), kilka tysięcy fotografii (przedwojennych i powojennych) oraz kilkuset godzin zarejestrowanych wspomnień mieszkańców Lublina.
W związku z tym, że szczególnie ważne w odkrywaniu przeszłości są ślady historii utrwalone na papierze (tzw. dokumenty), dowiesz się jak korzystać z zasobów Archiwum Państwowego i Biblioteki Łopacińskiego. Są to instytucje, które posiadają największą ilość dokumentów związanych z historią Lublina, które stanowią dla nas materiały źródłowe do badań nad tą historią. W ich zbiorach znajdziemy również wiele różnych opracowań (artykuły, książki) pomocnych w zrozumieniu tej historii.

Oczywiście nic nie zastąpi spaceru po miejscu, w którym żyjesz. Uzbrojony w wiedzę, którą otrzymasz, będziesz inaczej patrzył na swoje otoczenie. Na początek zapraszamy cię do przejścia szlakami, które my przygotowaliśmy.
Nauczymy też Cię nagrywania wspomnień i rozumienia starych fotografii – te umiejętności są bardzo ważne w tropieniu i poznawaniu śladów przeszłości. Podpowiemy ci co możesz zrobić, posiadając odpowiednią wiedzę i zapał. Tak więc bądź aktywny i przyłącz się do naszego programu „Środki Świata”. Oto nasze propozycje:

1. Zbadaj historię rodziny (swojej lub innej wybranej)
2. Zbadaj historię konkretnego miejsca.
3. Nagraj czyjeś wspomnienie (dziadek, babcia, nauczyciel itd. )
4. Opisz i zanalizuj starą fotografię
5. Przygotuj i przejdź przez miasto z przyjaciółmi jakimś szlakiem tematycznym (literatura, historia, architektura itp.)
6. Przygotuj ciekawą lekcję.
7. Zbuduj stronę internetową poświęconą konkretnemu zabytkowi.
8. Ułóż kalendarium swojej miejscowości.

Zostań animatorem działań na rzecz ochrony i ratowania dziedzictwa kulturowego.

1. Zorganizuj opiekę nad jakimś obiektem (zapomniana kapliczka, krzyż, grób).
2. Zorganizuj akcję poszukiwania starych zdjęć.
3. Zorganizuj akcję nagrywania wspomnień.
4. Zorganizuj „klub odkrywców pamięci”.

Możesz też zostać dziennikarzem dokumentalistą, opisując jakąś ciekawą i niesamowitą historię z przeszłości. Możesz w ten sposób napisać reportaż, zrobić audycję radiową czy też nakręcić film dokumentalny (video). Efekty twojej pracy znajdą się w dziale portalu poświęconemu opisywaniu i dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego.
Można również wykorzystać zebrane materiały do napisania scenariusza sztuki teatralnej.


 

 Środki Świata-idea, Jaka edukacja?, Bądź aktywny-działaj!,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: